Факти, Анализи, Коментари
   3 Май 2024
За нас  •  Контакти  •  Реклама   
С П Р А В О Ч Н И К
Нов хормон рестартира репродуктивната система на жените с безплодие
Николай Атанасов - 18 Март 2009
Киспептинът увеличава съответно 16 и 48 пъти секрецията на хормоните FSH и LH, от които зависи овулацията

Хормонът киспептин (kisspeptin), чийто процес на действие бе установен едва в периода 1999-2001 г., може да се превърне в ново средство за лечението на безплодието при жените, които не могат да имат деца заради ниските нива на половите хормони. Това показва изследване на специалисти от Imperial College в Лондон под ръководството на д-р Уолджит Дилоу (Waljit Dhillo), съобщава BBC News.

В изследването участвали 10 жени без активен менструален цикъл. Използването на киспептин довело до 48-кратно увеличаване на нивата на т. нар. лутеинизиращ хормон (luteinising hormone; LH) и 16-кратно увеличаване на секрецията на фоликулостимулиращия хормон (follicle stimulating hormone; FSH) прли всички участнички в експеримента.

Именно от количеството на LH и FSH зависи възникването на овулация (формирането и отделянето на зряла яйцеклетка), а оттам и възможността за зачеване.

Действието на киспептина е свързано със стимулиращото въздействие върху активността на клетките на хипоталамуса, отделящи хормона гонадолиберин (gonadoliberin; GnRH). Той на свой ред е естественият регулатор на секрецията на LH и FSH.

“Това е чудесен резултат, който означава, че лечението с киспептин може да възстанови репродуктивните функции при жените, страдащи от ниски нива на половите хормони”, посочва д-р Дилоу.

В момента в подобни случаи се използва пряка хормонална стимулация на яйчниците, което води до редица странични ефекти и многоплодни бременности. Киспептинът, според специалистът по фертилността, проф. Ричард Андерсън (Richard Anderson) от Университета на Единбург ще позволи “по-мекото” активизиране на репродуктивната система, като се оставя възможност за действие на естествените регулаторни и защитни механизми на организма.

В момента учените продължават работата си за установяването на най-ефективния механизъм за използването на киспептина за лечение на безплодието.


последни в Здраве:

ВАШИТЕ КОМЕНТАРИ
ДОБАВИ МНЕНИЕ


  Т Е М А  Н А  Д Е Н Я
  А К Ц Е Н Т И
Партньори:
© Copyright 2002-2024 Всички права запазени. При използване на информация от сайта позоваването с активен линк е задължително.