Щастливи сме днес заедно с българската страна да открием новия гръцко-български ГКПП Илинден-Ексохи, заяви президентът на Гърция Каролос Папуляс на провелата се днес тържествена церемония, съобщава електронното издание на гръцкия вестник “Навтемборики”. Откриването на останалите два гранични пункта между България и Гърция при Кърджали-Комотини и Рудозем-Ксанти, вече е планирано, скоро се очаква да заработи и по-малкият ГКПП Ивайловград-Кипринос, заяви Папуляс.
Днес, в присъствието на Папуляс и на българския президент Георги Първанов, беше официално открит ГКПП Илинден-Ексохи и т.нар. “Тунел на българо-гръцкото приятелство”. Българският заместник-министър на външните работи Любомир Кючуков и гръцкият му колега Еврипидис Стилианидис подписаха протокола за отварянето на граничния пункт.
Изграждането на ГКПП Илинден-Ексохи е в изпълнение на междуправителственото споразумение от 1995 г. между България и Гърция за отваряне на нови три гранични контролно-пропускателни пункта (Кърджали-Комотини, Гоце Делчев-Драма и Рудозем-Ксанти). Министерството на регионалното развитие и благоустройството управлява проектите за изграждане на техническата и довеждащата инфраструктура на граничният пункт, както и доставка на специализирано оборудване.
В рамките на проекта са включени строителството на подходен път, граничен пункт и тунел. Финансирането е по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество с Гърция и от републиканския бюджет. Изграждането на подходния път до новия ГКПП обхваща строително-монтажни работи на 12 км нов път, включително кръстовища и 10 големи съоръжения - мостове, подлези, надлези, водостоци и др. Общата стойност на строителството е над 9 млн. евро, осигурени по програма ФАР.
Строителната площадка, върху която е разположен ГКПП “Илинден” е с площ около 34 000 кв.м. В рамките на пункта са изградени сгради за митница, за гранична полиция, за ветеринарен контрол, за пътни такси и за разрешителни. Стойността на обекта е почти 5 млн. евро, а финансирането е по програма ФАР. Строителството на подходния път приключи през 2003 г., а на граничния пункт през 2002 г.
Изграждането на граничния тунел е резултат от направени допълнителни проучвания на еколози, упълномощени от ЕК с цел опазване популацията на кафявите мечки. Тунелът е с обща дължина 447, като българската част е 147 м, а подходният път до тунела от ГКПП “Илинден” е с дължина 420 м. Общата стойност на обекта е над 4 млн. евро, като той се съфинансира по програма ФАР и държавния бюджет. Обектът е наречен “Тунел на българо-гръцкото приятелство” и е единственият между двете държави.
|