3 Май 2024
Германците спечелиха третото място след голово шоу с Уругвай /видео/
11 Юли 2010
Двата тима сътвориха интересен и атрактивен мач, който немците спечелиха с 3:2

Германия спечели бронзовите медали на Световното първенство по футбол в ЮАР, след като победи Уругвай с 1:0. Срещата се игра на стадион “Нелсън Мандела Бей” пред 36 254 зрители.

Германия и Уругвай изиграха един интересен и атрактивен мач изпълнен с красиви положения и пред двете врати. Двата тима започнаха освободено мача и още от първите минути се хвърлиха в атаки.

В 4-та минута футболистите на Германия успяха да реализират гол чрез Какау, но той бе отменен заради засада. Уругвай отговори незабавно и получи право да изпълни пряк свободен удар близо до вратата на Германия. Диего Форлан стреля, но топката срещна ръката на играч от стената и главния съдия отсъди ново нарушение. При последвалото изпълнение топката премина над вратата.

Германия успя да поведе в 19-та минута. Бастиан Швайнщайгер стреля отдалеч, вратаря на Уругвай изби неумело топката тя попадна в Томас Мюлер и той не сбърка – 0:1.

Отборът на Уругвай незабавно реагира. В 28-та минута южноамериканците направиха бърза контраатака и Едисон Кавани бе точен – 1:1.

След втория гол темпото спадна и до края на полувремето не се случи нещо запомнящо се.

Още в началото второто полувреме “урусите” имаха добри възможности, но вратаря на Германия Ханс-Йорг Бут беше блестящ и запази вратата си от ново попадание.

В 51-та минута Уругвай направи пълен обрат в мача. Аревало напредна по дясното крило и центрира. Топката попадна в Диего Форлан и той с прекрасно изпълнено воле отбеляза красив гол – 2:1.

Германците бързо отвърнаха на удара. В 56-та минута вратаря на Уругвай направи детинска грешка като пропусна топката след високо центриране и Марсел Янсен вкара топката в опразнената врата – 2:2.

Последваха силни минути за Уругвай, но вратаря на Германия отново беше непробиваем.

В 82-та минута германците изпълниха корнер. Последва разбъркване, при което Сами Кедира със слаб, но точен удар с глава насочи топката в горния десен ъгъл на вратата на Нестор Муслера – 2:3.

Драмата стана пълна когато в последните секунди на даденото от съдията продължение Уругвай получи правото да изпълни пряк свободен удар почти на границата на наказателното поле. Диего Форлан изпълни и топката срещна напречната греда.

По този начин се запази традицията мач за трето място да се решава без продължения и дузпи. Запази се и друга традиция – европейски отбор да го печели.

Уругвай - Германия 2:3
Голмайстори: 0:1 Томас Мюлер 19 минута, 1:1 Едисон Кавани 28 минута, 2:1 Диего Форлан 51 минута, 2:2 Марсел Янсен 56 минута, 2:3 Сами Кедира 82 минута
Съдия: Бенито Архундия (Мексико)
Жълти картони: Денис Аого (Гер) - 5 мин., Джеронимо Какау (Гер) - 7 мин., Диего Перес (Уру), 61 мин., Арне Фридрих (Уру) - 90+3 мин.
Стадион: "Нелсън Мандела Бей", Порт Елизабет
Зрители: 36 254

Състави

Уругвай: Нестор Муслера, Хорхе Фусиле, Диего Годин, Диего Лугано, Мартин Касерес, Максимилиано Перейра, Егидио Аревало, Диего Перес (77, Валтер Гаграно), Едисон Кавани (89, Себастиан Абреу), Луис Суарес, Диего Форлан

Германия: Ханс-Йорг Бут, Джером Боатенг, Пер Мертезакер, Арне Фридрих, Денис Аого, Сами Кедира, Бастиан Швайнщайгер, Томас Мюлер, Месут Йозил (90, Сердар Тасчъ), Марсел Янсен (81, Тони Кроос), Джеронимо Какау (72, Щефан Кислинг)