За нас  •  Контакти  •  Реклама
С П Р А В О Ч Н И К
Холандия на финал след 3:2 над Уругвай /видео/
7 Юли 2010
След 32 години “лалетата” отново са на финал и продължават да мечтаят за първа титла

Холандия стана първият финалист на световното първенство по футбол в ЮАР. "Лалетата" победиха двукратния шампион на планетата Уругвай с 3:2 в първия полуфинал, като двата тима изиграха един прекрасен мач.

Джовани ван Бронхорст откри резултата в 18-та минута с един от най-красивите голове на Мондиала. След многоходова атака Робен подаде към капитана на Холандия, който стреля от около 35 метра по диагонала и прати топката в горния ляв ъгъл на вратата на Муслера.

В 41-та минута обаче Уругвай изравни. Диего Форлан бе оставен непокрит и стреля от около 27 метра, а топката излъга Стекеленбург и влезе във вратата му за 1:1. Този гол, който също бе много зрелищен, бе четвърти за Форлан на Мондиала.

След почивката Холандия опита да отбележи второ попадение, но за малко това да сторят уругвайските футболисти.  В 50-та минута Буларуз върна нескопосано към Стекеленбург, Кавани се пребори за топката, тя попадна в Перейра, който пробва да отбележи и сбърка като не подаде на свободния Форлан.

В 70-ата минута "оранжевите" отново излязоха напред в резултата. Уесли Снайдер бе намерен с добър пас в наказателното поле на Уругвай, а след това с техничен удар прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Муслера за 2:1.

Само три минути по-късно "лалетата" стигнаха до трети гол. Дирк Каут центрира в наказателното поле на Уругвай, Годин изпусна Ариен Робен и той засече топката с глава и я прати в долния десен ъгъл на Муслера за 3:1.

Във втората минута на добавеното време Макси Перейра върна за кратко надеждите на "урусите" с хубав гол, но южноамериканците нямаха сили за нещо повече.

Така след 32 години Холандия отново е на финал и продължава да мечтае за първа титла. До момента “лалетата” два пъти са стигали до финал – през 1974 и 1978 година. И двата финала обаче са загубени от страната домакин на първенството съответно ФРГ и Аржентина.

Финалът ще се играе на 11 юли на стадион „Сокър Сити” в Йоханесбург. Съперник на Холандия ще е победителя от другия полуфинален сблъсък, който противопоставя един срещу друг Германия и Испания.

Уругвай - Холандия - 2:3
Голмайстори: 0:1 Джовани ван Бронкхорст 18, 1:1 Диего Форлан 41, 1:2 Уесли Снайдер 70, 1:3 Ариен Робен 73, 2:3 Максимилиано Перейра 90+2
Главен съдия: Равшан Ирматов (Узбекистан)
Жълти картони: Мартин Касерес, Максимилиано Перейра (Уругвай), Халид Буларуз, Уесли Снайдер, Марк ван Бомел (Холандия)
Стадион: Грийн Пойнт, Кейптаун
Зрители: 65 000

Състави

Уругвай: Фернандо Муслера, Диего Годин, Маурисио Викторино, Валтер Гаргано, Максимилиано Перейра, Мартин Касерес, Диего Перес, Алваро Перейра (78-Себастиан Абреу), Егидио Аревало, Единсон Кавани, Диего Форлан (84-Себастиан Фернандес)

Холандия: Мартен Стекеленбург, Халид Буларуз, Джон Хетинга, Йорис Матайсен, Джовани ван Бронкхорст, Дирк Кайт, Марк ван Бомел, Уесли Снайдер, Деми де Зеув (46-Рафаел ван дер Ваарт), Ариен Робен (89-Елейро Елия), Робин ван Перси