Аз съм от хората, които не са любители на този тип героизъм, стачката е нещо, което трябва да бъде по възможност предотвратявана. Идеята за стачка в БДЖ не ми е любима, но щом нещата са отишли дотам, щом някой иска стачка, ще си я получи. Това каза пред БНТ Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ "Подкрепа".
Индустриалните конфликти са нещо, от което никой не печели. Отворени сме за разговори, но в никакъв случай няма да позволим да ни се качат на главите, категоричен е Манолов.
От своя страна Евгени Иванов, изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) коментира бюджета и заяви, че трябва да се придържаме към консерватизма. "Имаме обществената подкрепа, хората разбират, че е по-добре така, а не втора "жан-виденова епопея", посочи Иванов.
Димитър Манолов се съгласи донякъде с тази теза на Иванов. "Ако д-р Тренчев беше тук, щеше да обясни, че когато една рана кърви, над нея се връзва турникет, който спира течението, но ако той престои дълго на това място е в състояние да убие целия организъм, тоест мерките трябва да бъдат премерени. Ние влязохме в тази криза с много ниски данъци и осигурителни вноски, тоест държавната система трудно се захранва, за да може да издържи", заяви Манолов.
За увеличението на минималната работна заплата (МРЗ) Манолов каза, че у нас данъчната система не предвижда необлагаем минимум, с данъци се подлагат и най-ниските заплати. "Единственият печеливш всъщност е данъчната система", подчерта Манолов.
Евгени Иванов заяви, че темата за МРЗ при тях присъства като инструмент за борба със сивата икономика. "Нито едно предприятие в КРИБ не плаща МРЗ на своите служители, при нас заплатите са в пъти по-високи, те са реални. Настояваме за използването на МЗР като инструмент срещу сивата икономика. Това е един от малкото начини да осигурим комфорт на нашите членове на КРИБ заради нелоялната конкуренция. Трябва да се повишат реалните доходи. Това за съжаление, обаче, все по-малко се усеща в период на криза", коментира Иванов.
За пенсиите директорът на КРИБ каза, че ситуацията е сериозна. "Ако сега се върнем 10 или 15 г. назад бих предпочел друг модел, но това не е възможно. Ако доверието бъде загубено в системата, тогава започва масово бягство от нея и тя рухва", подчерта Иванов.
Директорът на КРИБ коментира, че бизнес климатът у нас не е толкова лош, колкото го представят. "Неслучайно от Гърция "прелетяха" 1 млрд., защото тук данъците са ниски, бизнесът е предвидим. Има обаче мека инфраструктура, която не се движи в правилната посока, това е администрацията. Това е поведението на общините, състоянието на улиците, липсата на сигурност в гражданите", категоричен е Евгени Иванов. От своя страна Димитър Манолов допълни, че големите инвестиции целенасочено ни заобикалят. "Големите пари ни заобикалят и се настаняват до нас. Проблемът е тежката корупционна среда, в която трябва да се развива българският бизнес, нелоялната конкуренция, ако щете и това, че в България няма пазарна икономика", подчерта Манолов. /БГНЕС |