За пръв път 8 декември се чества през 1903 година като ден на СУ, от 45 години се празнува от студентите в цялата страна
Днес е 8 декември . Студентският празник се чества официално от 1903 г., когато се е отбелязвал 15 годишният юбилей на Софийския университет, от тогава датата става празник на всички студенти в България. В цялата страна от два дни тече подготовката за отбелязването на празника.
Решението за празника е на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г. Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност.
През 1962 г. празникът на университета на 8 декември е възстановен, защото съвпада с деня на Свети Климент Охридски патрон на Алма матер и става празник за всички студенти, независимо в кое висше учебно заведение учат.
След връщането на календара 25 ноември - денят на Свети Климент Охридски остава празникът на Софийския университет, когато се провежда специално академично тържество. А 8 декември вече десетилетия е най-любимият празник на настоящи и бивши студенти. Той символизира и веселието на младостта и спомена на всички от студентските години, когато са се чувствали особено свободни и изпълнени с надежди за бъдещето.
Този ден след 1980 година придобива и един друг смисъл в света - тогава беше убит Джон Ленън, един от четиримата легендарни от Beatles и вечен бунтар. Годините минават, а той остава с песните си скъп и за сегашните студенти и всички, които свързват младостта си автора на "Let it be" и на много, много други прекрасни песни, които успяха по своему да променят света.