Факти, Анализи, Коментари
   26 Април 2024
 У нас    Пловдив    Бизнес    Туризъм   
За нас  •  Контакти  •  Реклама   
С П Р А В О Ч Н И К
Американците реагират след отказа от 7 блок на АЕЦ "Козлодуй"
2 Април 2015
Само ден след като Бойко Борисов обяви, че България на този етап няма да строи 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", американска делегация е в министерство на енергетиката

Точно в 10.30 часа в министерството на енергетиката /МЕ/ пристигна американска делегация, само ден след като министър-председателят Бойко Борисов обяви, че България на този етап няма да строи 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" с реактор на американския технологичен гигант "Уестингхаус".

Срещата е работна, съвместна пресконференция след разговорите не се предвижда, заявиха от пресцентъра на енергийното ведомство.

Американската делегация ще се срещне с министъра на енергетиката Теменужка Петкова и ще се обсъдят теми на енергийното сътрудничество. България и САЩ се договориха за такова след посещението на държавния секретар Джон Кери у нас в началото на февруари. През последните няколко години централна тема в енергийния диалог е именно строителството на ядрен реактор по американска технология.

Със сигурност ще бъде засегнат и въпроса с изграждането на нова ядрена мощност на площадката в Козлодуй, заявиха за БГНЕС източници, запознати с преговорния процес. Те не изключват разговорите да бъдат тежки особено след вчерашните изявления в парламента.

Премиерът Бойко Борисов заяви от парламентарната трибуна, че България не може да поеме този ангажимент и да потвърди договора с американския технологичен гигант "Уестингхаус" за изграждане на 7 блок на АЕЗ "Козлодуй".

"Вчера изтече срокът, който предишното правителство беше сключило с "Уестингхаус". Толкова много ядове ми създадохте с това, което тогава ненужно беше подписано, за да го преговаря следващото правителство, знаейки прекрасно, че нито можем да вземем такъв голям кредит, да емитираме нов дълг и над 10-15 милиарда да сложим като търговец "Уестингхаус", не като инвеститор. Думата инвеститор я няма, да бъдем купувач на този реактор. Вече трети ден за прессъобщение не можем да се разберем общо какво да бъде направено", заяви вчера премиерът Борисов. "Нашето мнение като правителство, този проект, по така предложената схема и съответно подписани споразумения от МС от страна на предишното правителство, ние не можем да поемем този ангажимент да потвърдим този договор", добави той. Борисов обеща страната ни да продължи работата с "Уестингхаус" като партньор, но "в начина и по това, което беше подписано и договаряне не можем да поемем този ангажимент".

Позицията на кабинета "Борисов" и акционерното споразумение

На 31 март 2015 г. изтече акционерното споразумение за изграждането на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". То беше подписано в последните дни на правителството на Пламен Орешарски на 1 август 2014 г. След идването на власт на правителството на Бойко Борисов официална София започна преразглеждане на споразумението с "Уестингхаус" в неговата цялост, клауза по клауза. Кабинетът "Борисов" постави като условие на американската компания тя да се яви като стратегически инвеститор, който да участва с реален свеж ресурс в този проект и да не излиза от проекта възможно най-дълго време. София е помолила партньорите от "Уестингхаус" тяхното участие да бъде 49% и съответно пропорционално на това участие да бъдат и инвестираните от тях пари.

Експертите за проекта – "Уестингхаус" не е инвеститор

Експертите се обединиха около тезата, че настоящото правителство не разбира един важен факт: американската компания "Уестингхаус" е строител на ядрени реактори, а не е оператор на такива. Според тях българското общество е станало успешно жертва на заблудата, че едва ли не "американците искат да стъпят на врата ни в противовес на замразения проект за АЕЦ "Белене". "Тук не става въпрос за това, а става дума за нещо съвсем различно. "Уестингхаус" щеше да влезе в собствеността до приключване на първия горивен цикъл, което е своеобразен вид гаранция за качеството на произведения продукт. След това американският технологичен гигант се изтегля и ядрената мощност става 100% българска собственост. Или казано на по разговорен език: те ще останат в България до момента, докато не се завърти един пълен горивен цикъл, за да се види, че не дава дефекти", заяви пред БГНЕС участник в преговорния процес.

Друг енергиен експерт обърна внимание на факта, че "Уестингхаус" произвеждат, продават и инсталират оборудване за ядрени централи. "Те не са собственици, мениджъри и експлоататори на ядрени мощности. В момента българската страна се опитва да накара "Уестингхаус" да купи 49% от бъдещия реактор. Те няма какво да ги правят. На тях не им трябва това. "Уестингхаус" и не само тя работят по този начин", обясни той.

Идеята за 7 блок

В края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на площадката в Козлодуй, който ще струва около 5,4 милиарда долара. Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите развиващи ядрената енергетика за мирни цели. Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места и ще произвежда екологично чист ток за десетилетия напред на сравнително ниска цена.

През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. "Уестингхаус" трябваше да предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него.

Планираше се реакторът АР-1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години.

Кои са "Уестингхаус"

"Уестингхаус Електрик Къмпани", компания от групата "Тошиба Корпорейшън", е пионер и световен лидер в ядрената енергетика и водещ доставчик на продукти за атомни електроцентрали и технологии за енергийни компании по целия свят. През 1957 г. в Шипингпорт, Пенсилвания, САЩ, "Уестингхаус" доставя първия в света ядрен реактор с технология вода под налягане. Днес технологии на "Уестингхаус" са основа за приблизително половината от действащите атомни електроцентрали в света, включително над 50% от тези в Европа.

"Министерството на енергетиката на САЩ ни казва къде може и къде - не да има реактор, изграден по тази технология. Собствеността е 87% на японски акционери, но от 60 г. Вашингтон решава къде може и къде – не, да строим тези реактори. Над половината реактори в света са построени по технологията на Уестингхаус. Ние сме частна компания, опитваме се да стоим настрана от политиката", заяви изпълнителният директор на компанията Дани Родерик при едно от посещенията си в страната ни.

"Уестингхаус" в България

Американската компания е на българския пазар отдавна. Между 2001 и 2007 г., "Уестингхаус" успешно са модернизирали всички несвързани с безопасността системи за управление на пети и шести блок в АЕЦ "Козлодуй". От 2009 г. насам инженерният офис на "Уестингхаус" в София успешно е завършил или в момента изпълнява множество големи проекти за модернизация на системи за контрол и управление за клиенти от регион Европа, Близкия изток и Африка. През ноември 2013 г. компанията подписа договор с АЕЦ "Козлодуй" за модернизация на системите за управление на спецкорпус 3 (СК-3) в централата. /БГНЕС


последни в У нас:

ВАШИТЕ КОМЕНТАРИ
ДОБАВИ МНЕНИЕ


  Т Е М А  Н А  Д Е Н Я
  А К Ц Е Н Т И
Партньори:
© Copyright 2002-2024 Всички права запазени. При използване на информация от сайта позоваването с активен линк е задължително.