Европейските политици може и да не вземат решение за разблокирането на втория пакет финансова помощ за Гърция
Керин Хоуп призова за съчувствие към растящия брой гърци, които „трябва да преживяват някак с доход от 600 евро на месец”. За някои в Източна и Централна Европа това може да не изглежда достатъчно за събуждане на съчувствие. Като професор на пълно работно време в университет в България моята месечна заплата е около 600 евро. А заплатите на мнозина българи са по-ниски, пише в писмо до вестник “Файненшъл таймс” проф. Донка Ангелова.
В Атина с една пенсия явно може да се издържат трима души, а в София обикновено не стига и за издръжката на един. България е най-бедната държава в ЕС, но избегна финансова криза и никога не е получавала финансова помощ.
Европейските политици може и да не вземат решение за разблокирането на втория пакет финансова помощ за Гърция, в размер на 130 млрд. евро, на срещата на Еврогрупата в сряда, заради позицията на властите в Германия и Холандия, съобщава “Файненшъл таймс”, позовавайки се на източници от политическите кръгове на еврозоната.
Властите в ЕС в понеделник официално приветстваха решението на гръцкия парламент, одобрил икономическа програма за строги бюджетни икономии, намаляване на заплатите и пенсии, но източници на изданието отбелязват, че Германия и Холандия все още са критично настроени по въпроса за предоставянето на Гърция на поредния спасителен транш.
Според информацията на изданието, основното решение по гръцкия въпрос ще бъде взето на срещата на работната група на финансовите министри от еврозоната, насрочена за вторник.
Един от източниците на вестника коментира, че европейските политици са подготвили „списък от няколко точки” – искания, с които гръцките власти трябва да се съгласят, за да се произнесе Еврогрупата с окончателно решение по втория пакет финансова помощ за натрупалата огромни дългове държава.