Факти, Анализи, Коментари
   21 Май 2024
 Коментари    Дискусия   
За нас  •  Контакти  •  Реклама   
С П Р А В О Ч Н И К
6 идеи как да се преборим с фалшивите бандероли
Евгений Тодоров - 12 Април 2008
Как да запазим българската демократична многопартийна система, пък и да влезе нещо в хазната
Евгений Тодоров
Евгений Тодоров

1.     Първата идея, която се появи преди няколко дни, е бандеролите да се слагат в прозрачни капсули, а капсулите да се мушкат в гърлото на бутилката.

Тази идея се свързва с изявленията на шефа на митниците Асен Асенов, който уточнява, че 4-те милиона литра заловен незаконен алкохол, е производство на “малки и нелицензирани фирми”. Тоест, поставянето на новите бандероли, което ще бъде сложно и скъпо, няма да бъде по силите на тези малки производители и те сами ще умрат. Ще останат само големите и лицензирани производители, при които всичко винаги е било законно.

2.   Следващата идея е на министър Орешарски. Той предлага бандеролите да се сменят всяка година – като форма и цвят. Предполага се, че малките далавердажии няма да могат да реагират толкова бързо, а при големите –да повторим отново, всичко е законно.

Предлагаме да се започне с бандерол с класическа форма тип “ючкюшелия” – виж “Бай Ганю прави избори”

Освен това честата смяна на бандеролите автоматично поражда необходимостта непродадените бутилки в търговската мрежа да бъдат декларирани, описвани, дооблепвани  и т.н. също ежегодно, което ще отвори нови работни места за проверяващи органи и ще осигури допълнителни приходи/или поне почерпки/ на тези органи.

3.    Оттук нататък ние си позволяваме да дадем няколко не по-малко смислени и рационални предложения.

Да се направи лотария. Веднъж в месеца ще се теглят примерно 100 номера на продадени бандероли – наградите могат да бъдат също алкохол. Така пиячите ще имат мотивация да купуват стока с истински бандероли, защото номерата на фалшивите няма да влизат в играта. Тук рискът е нередовните производители да не организират  контраигра – на гърба на фалшивия бандерол да пише какво се печели и наградата, която със сигурност ще бъде по-голяма от наградите на държавната лотария,  да се получава веднага.

4.   В прозрачната капсула /виж предложение 1/ освен бандерол да има и една двулевка. И тъй като ракията с платен акциз ще бъде с два лева по-скъпа, двулевката ще покрива загубите. Това ще продължи докато малките и нелицензирани производители се гръмнат.

5.  Поевтиняването на лицензирания алкохол може да се постигне и с въвеждане на АБАОНАМЕНТНИ БАНДЕРОЛИ. Редовните пиячи ще могат да си купуват директно 300 бандерола с голяма отстъпка, примерно, годишно и да ги носят в себе си. В търговската мрежа ще се пускат и специални количества алкохол без бандерол. Срещу предаване на един от закупените на едро бандероли клиентът ще получава бутилка на досегашната цена – т.е. оскъпяването ще бъде минимално.

6.   Последната идея не е толкова умна, колкото изброените 5. Тя е просто всеки производител – било голям или малък, хванат с фалшиви бандероли, да бъде съден за данъчно престъпление по съществуващите закони и да бъде вкарван в затвора. Това означава обаче да рухне българската демократична многопартийна система. Което няма да допуснем никога!


последни в Коментари:

ВАШИТЕ КОМЕНТАРИ
ДОБАВИ МНЕНИЕ

Алкохолий Махмурлуков
15 Apr, 2008 | 10:31

Предлагам да има бронирани бандероли. Така трезвениците ще пребъдем! :)

Vodkata
13 Apr, 2008 | 14:07

7. Предлагам най-лесното - да няма никакви бандероли!
Така няма да има нито Изкусители, (държ. чиновници), нито изкусени, (производителите).


  Т Е М А  Н А  Д Е Н Я
  А К Ц Е Н Т И
Партньори:
© Copyright 2002-2024 Всички права запазени. При използване на информация от сайта позоваването с активен линк е задължително.