Факти, Анализи, Коментари
   21 Май 2024
 Коментари    Дискусия   
За нас  •  Контакти  •  Реклама   
С П Р А В О Ч Н И К
Ще вдигне ли държавата манивелата?
Евгений Тодоров - 21 Септември 2007
След 17 години пазарна икономика журналистите не се научиха, че с решение отгоре може да се вдигне само цената на тока

Евгений Тодоров

Ще се вдига цената на такситата! – тръбят медиите.

След 17 години пазарна икономика журналистите не се научиха, че с решение отгоре може да се вдигне само цената на тока. И още няколко определяни от държавата цени. Всичко останало може да поскъпне само при съществуването на обективни причини. И не едновременно и навсякъде.

При такситата обективната причина е цената на горивата. Но тя не се е вдигнала двойно и тройно.

Друга причина е поскъпването на живота. Трябва да признаем, че по-евтини от българските таксита няма – по-евтини са само индийските рикши, може би. И тъй като цените на колата, на горивото и на частите в България не са по-различни от световните, става ясно, че българските таксиджии карат с много ниска норма на печалба. И както представителите на много други професии, и те гледат да стигнат по доходи европейските си колеги.

Някои даже са ги изпреварили. Който се заглежда в цените на такситата, които дебнат леваците около летища, гари и автогари, е видял цени от порядъка на 3-4 лева на километър.

Най-гнусното е, че такива таксита причакват болните хора край болниците – за да им вземат парите, приготвени за операция или лекарства.

Така че никой не спира такситата да искат и по 20 лева за километър.

И не можем да имаме нищо против – стига това да не става по принципа “кьорав карти не играе” – запетайката на цената се премества един знак назад и цената се качва 10 пъти.

Та пишат журналистите, че едва ли не от утре ще имаме нови единни цени – както пишат с колко ще се вдигнат някога заплатите. С решения и постановления обаче могат да се вдигат единствено бюджетните заплати.

За добро или за лошо бюджетни таксита няма.

Тогава на какво се надяват тези организации, които прокламират новите единни цени? Надяват се на картелно споразумение. Да се съберат и да решат от утре цената да е за всички 1,20. И който вози на по-ниска тарифа да го бият с манивелите.

Само че картелирането в цивилизования свят е забрането. Тази материя се разглежда вече в действащи български закони. Там са посочени и санкциите. И когато организациите на собственици на таксита се съберат, за да измислят и гласуват новата цена, която трябва да важи за всички, тогава държавата трябва да нахлуе в залата със своята манивела – закона.

Но и без държавата да бие през ръцете, едновременно общо увеличение с такъв процент не може да има.

Първо – покупателната способност на българина не го позволява и ще има драстичен отлив на клиенти.

И второ - колкото и да са вземащите решението за нови цени, още толкова ще се отцепниците, които ще използват авантата и ще возят на старите цени.

Така че – нека да се вдигат цените. Но не като заговор, а като нормална функция на пазара. Първо в София, после в по-големите градове. И т.н.


последни в Коментари:

ВАШИТЕ КОМЕНТАРИ
ДОБАВИ МНЕНИЕ

труженик
21 Sep, 2007 | 13:27

Таксиметровите шофьори искат да изкарват колкото адвокатите, колкото строителите - е, да не са ставали таксиметрови шофьори, какво друго да им кажем? Да са учили, да са се боричкали. Те искат да ни кажат, че шофирането е най-тежката дейност на света и заслужават специално отношение и специални цени. Първо да се водиш в такси не е лукс и никога няма да бъде, защото тази идея е твърде стара. Нека приемат веднъж за винаги, че това, което правят е твърде обикновено и всеки го може. Професия, която всеки един може да упражнява няма как да изкарва големи пари. Повече пари отиват при онези, които владеят рядко срещани умения. И освен това трябва да го кажем - в София курс от 2 километра струва 2 лева. Колко повече искат? 2 лева за 10 минути! 12 лева на час! Кой друг средно статистически труженик в България изкарва по 12 лева на час?! за което при разход от десет литра на сто километра трябва да похарчат средно литър и половина гориво. Лев и двайсет! Е, разходите на таксиметровите шофьори май не са толкова големи? Ще кажат - амортизация, ще кажат - лизинг... Една кола остарява за средно от 5 до 10 години. Компютъра, на който работя в момента ще е остарял след 6 месеца. И моите разходи са много по-големи.


  Т Е М А  Н А  Д Е Н Я
  А К Ц Е Н Т И
Партньори:
© Copyright 2002-2024 Всички права запазени. При използване на информация от сайта позоваването с активен линк е задължително.