На този ден Православната църква чества Благовещение на Пресвета Богородица и Приснодева Мария
В днешния ден християните възпоменават радостното за всички събитие: ангел Божий донесъл на Дева Мария вест за скорошното явяване на отдавна очаквания Спасител. Нека си припомним какво благовествува св. Лука, който по-подробно от другите евангелисти описва събитията, предшествали рождението на Иисуса Христа.
В шестия месец след като архангел Гавриил възвестил на свещеник Захария за рождението на св. Йоан Предтеча, същият Божий вестител бил пратен в Назарет при Дева Мария. Тая преблагословена Дева била сгодена за един благочестив човек на име Йосиф, който произлизал, както и тя, от рода на цар Давид.
Ангелът се явил при пресвета Дева и казал: “Радвай се, благодатна! Благословена си ти между жените!” Смирената Дева се смутила от тия думи. Но ангелът продължил: “Не бой се, Марие, понеже ти намери благодат у Бога! И ето, ти ще заченеш в утробата, ще родиш син и ще Го наречеш с името Иисус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния; и ще Му даде Господ Бог престола на отца Му Давид; и ще царува над дома Яковов навеки, и Царството Му не ще има край.” Пресвета Дева казала на ангела: “Как ще бъде това, когато аз мъж не познавам?” – Ангелът й отговорил: “Дух Светий ще слезе върху тебе и силата на Всивишния ще те осени. Затова и Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божий.” След това ангелът възвестил също така на пресвета Дева за радостта, обещана на сродницата й Елисавета, която скоро трябвало да роди син. “Ето рабинята Господня – казала Мария, - нека ми бъде по думата ти!” Ангелът си отишъл, а св. Дева се отправила в планинската страна, при сродницата си Елисавета, която се изпълнила с Дух Светий и я приветствала, наричайки я майка на Господа.
Пресвета Дева била, както е известно, дъщеря на благочестивите старци Йоаким и Ана, които още от рождението й я били посветили Богу. Когато станала на три години, те я завели в храма. Скоро след това те умрели. А пресвета Дева Мария, като останала под напътването на свещенослужителите, постоянно се намирала в храма, молела се и чела Свещеното писание. Преданието говори, че когато св. Дева навършила годините, в които според юдейския обичай девойките встъпвали в брак, първосвещеникът й обявил че в тая възраст не може повече да остава в храма и че тя трябва да си избере съпруг. Но пресвета Дева Мария отговорила решително, че била посветена от родителите си и сама се посветила Богу, затова тя трябва винаги да остане девойка. А в Юдея нямало обичай доброволно някой да избира безбрачен живот за служене Богу и затова, за да не се наруши общоприетия обичай, свещениците сгодили Мария за един благочестив старец, на име Йосиф, далечен неин родственик, който трябвало да я пази. Пресвета Дева Мария, като минала в дома на праведния Йосиф, водела скромен живот; занимавала се с ръкоделие и споделяла домакинските грижи с дъщерите на Йосиф. Гласът й не се чувал в празни и шумни разговори: тя била кротка и мълчалива; най-голяма радост за нея било четенето на свещените книги. Затова на иконата Благовещение пред нея се изобразява разтворена книга. Като изучила пророчествата, тя знаела, че е близко дохождането на Месия – Христос. В пророчествата на Исаия тя чела, че Месия трябва да се роди от Дева, и от все сърце желаела да вида тая благочестива Дева и да стане макар последна робиня на тая, от която ще се роди Спасителя на света. И ето, тя сама трябвало да бъде Майка на Сина Божий! Пресвета Дева със смирение и неописана радост приела тая блага вест: “Душата ми величае Господа – отговорила тя на Елисаветиното приветствие – и духът ми се зарадва в Бога, Спасителя мой, защото Той милостно погледна смирението на рабинята Си, защото ето, отсега ще ме облажават всички родове; загдето Силният ми стори велико нещо, и свето е името Му; и Неговата милост е от род в род за ония, които Му се боят.”
“Днес е началото на нашето спасение – възпява св. Църква – и разкриването на вечната тайна: Сина Божий става Син на Дева и Гавриил благодат благовествува. Затова нека и ние с него да пеем на Богородица: “Радвай се, Благодатна, Господ е с Тебе!”
|
|