Родните брутални дет/грайнд герои Enthrallment са призовани към живот в Плевен през лятото на 1998 г. от четирима музиканти, градили умения в шайки като Corpse, Condemned, Odium и др. В наши дни от оригиналния състав са оцелели единствено барабанистът Иво Иванов и китаристът Христо Христов (явяващ се и собственик на местния лейбъл Butchery Music, а двамата им "съучастници" в полагането на началото на квартета – вокалистът Ясен Кианов и басистът Симеон Тотев - отдавна са отстъпили постовете си съответно на Пламен Бакърджиев и Димитър Томов.
Група Enthrallment: “С годините ставаме все по-тежки, брутални и бързи!” |
- Как се създаде Enthrallment, откъде дойде името на групата?
-
Група Enthrallment бе създадена като своеобразен проект на музиканти от добре познатите групи Corpse и Odium. В периода 1997-1998 г. се забелязваше много бързото навлизане на новите течения на метъл музиката - Doom, Black и най-различни примеси от стилове. Точно тогава изчезнаха и едни от най-талантливите български групи. Те предадоха родната сцена, имената на техните групи, а и тях самите. Е, хората, които работим в Enthrallment, сме доста по-калени и тези промени не ни повлияха. Напротив, накараха ни с годините да ставаме все по-тежки, брутални и бързи. Не бихме си помислили дори някога да свирим комерсиални боклуци, от които ни се повдига. Името на групата дойде от барабаниста ни Иво. Една от песните на американците Suffocation носи името "Torn In To Enthrallment" и той го предложи. Но мисля, че това не е най-важното. Важна е музиката ни, а тя не е за изхвърляне.
- Свирите “дет грайнд” метъл. Защо избрахте точно този стил?
- Всеки ни определя по свой собствен критерий. За едни сме US Death, за други Death/Grind, в едно аржентинско списание ни писаха като Death/Black. Това е въпрос на предпочитание от даден фен, но ние забиваме Death Metal (какъвто и да е). За нас тази музика е начин на живот, а не просто поредното увлечение. В момента съм на 26 години, а с този стил съм тясно свързан от около 15-16 години. Тоест, целият ми съзнателен живот. Това се отнася и за останалите трима в групата.
- Притежава ли музикална култура българинът?
- Да, българинът определено има музикална култура. Неслучайно българските народни традиции се предават от незапомнени времена от майка на дъщеря и така до ден днешен. Значи имаме такава. Друг е въпросът с тези, които харесват вече тотално изчерпаната поп-фолк сцена. Това са отчаяни хора, които намират единствено спасение от наистина трудния живот в България, отдавайки се на алкохол и чалга. Може би така им става по-леко? Не мога да ги виня, но аз предпочитам да изливам емоциите си в по-агресивни ритми, които те едва ли биха разбрали.
“Всеки ни определя по свой собствен критерий!” |
- От последните записи на групата измина доста време? Какво планирате в близко бъдеще?
- След плануваните ни концерти ние ще запишем новия си албум. Имахме смелата идея да запишем 2-3 промоционални песни, но попаднахме на типично БГ отношение в няколко столични студиа. Искаме да променим саунда на ударните, а отговорът е: "Не може, защото съм ги настроил по диска на еди кой си!" и тем подобни простотии. Затова тази идея пропадна. Но ние държим албумът да има истински звук и затова е по-добре да се забавим, отколкото да запишем пълен боклук откъм звук и продуциране. Но скоро албум ще има!
- Коя ще е водещата тема в предстоящия ви “пълнокръвен” албум?
- Тематиката при нас се запазва - масови убийци, разложени тела, ..... само horror сцени. Заглавието на албум е “Колекция от размазани мозъци” - много е романтично! :)
- Коя е най-щурата ви постъпка?
- Имаме тонове със случки. Не си спомням нещо толкова откачено, което да сме правили. Определено имаме чувство за хумор и по-скоро има много смях, отколкото фрапиращи истории. Наистина не се сещам.
- Коя е най-голямата трудност, с която се е сблъсквала групата от съществуването си?
- Това е ежедневие. Мога да ти дам за пример това, с което се сблъскваме в момента. Организираме наше турне за следващата година в Европа. Контактуваме с всеки потенциален организатор, отговаряме на тонове глупави въпроси, уговаряме на местно ниво апаратура, зали, клубове и какви ли още не детайли.
- Кои са идолите на група Enthrallment?
- Трудно е да започна. Слушаме какво ли не. ОК, ще опитам все пак. Suffocation, Cannibal Corpse, Pyrexia, Six Feet Under, Deeds Of Flesh, Lividity, Illdisposed, Immortal, Past Redemption (първите два албума), Nice Side Of Pathology, Nihilist и много други.
“Има много хора, които харесват стила на Enthrallment!” |
- Свирили сте заедно с група Korozy. Кое смятате за най-голям успех в досегашната история на Korozy?
- С
момчетата от Korozy сме много добри приятели. Enthrallment и Korozy са първите български метал групи, които участваха на международен фестивал - HellHammer Fest. За мен най-големият техен успех е, че те получиха една доста масивна промоция по света. Чрез нея много хора чуха за тяхното име и аз съм свидетел как ги посрещат на концертите им.
- Кое за вас бе най-голямото музикално събитие в България през изминалата година?
- Може би концертът на Promordial и Negura Bunget. Беше ми писнало да канят световноизвестни звезди, които идваха да репетират пред публика (най-вече Metallica). Тези две групи показаха истински хъс пред публиката в зала "Христо Ботев". Не присъствах на концета на Ancient, защтото тогава пътувахме за Сърбия!
- Доколко популярен според вас е “дет грайнд” метъла в България?
- Има много хора, които харесват този стил. Едва ли са колкото хеви метъл феновете или блек метъл маниаците, но и той си има своите привърженици.
- Какво искате да кажете и пожелавате на българските метъл фенове?
- Момчета и момичета, бъдете такива, каквито сте! Знам, че положението в родината ни е трудно, но искрено се надявам след приемането ни в ЕС нещата тук да се променят в положителна посока.