Факти, Анализи, Коментари
   25 Април 2024
За нас  •  Контакти  •  Реклама   
С П Р А В О Ч Н И К
Проектът "Севтополис" на вниманието на немската преса
26 Октомври 2008
В. Билд представя идеята за българската Атлантида
Идеята е огромен бетонен ринг и отводняване да покажат на остров останките от древния град
Идеята е огромен бетонен ринг и отводняване да покажат на остров останките от древния град

До острова ще се стига с лодки или ще се наблюдава от големи тераси

Тракийският цар Севт ІІІ е управлявал преди 2 400 години

Бизнесмени от Холандия, Кувейт и Гърция проявяват интерес към проекта за възстановяване на тракийския град Севтополис, който се намира на дъното на язовир "Копринка", пише в. “Билд”.

Нужни са поне 80-85 милиона евро за изпълнение на проекта на българския архитект Жеко Тилев, допълва немското издание.

Той предвижда да направи достъпни за туристи древните руини, които са на 20 м под водата чрез изграждането на бетонен пръстен и отводняване на участъка.  Така в центъра на язовира ще се появи остров с останките от древния град. Туристи ще стигат до тях с лодки или ще се наслаждават на гледката от специални панорамни тераси. Стъклени асансьори ще спускат желаещите до опразненото около града дъно на язовира. Бетонните стени пък ще бъдат покрити с висящи градини, магазини и ресторанти, разказва в. “Билд” за уникалния проект.

Севтополис е столицата на тракийския цар Севт III и е на 2400 години. Открит е през 1948 година при строителните работи на язовира. Въпреки важността на находката властите решават да продължат строежа, който вече бил в напреднала фаза, и през 1955 година водите на язовира заливат древната царска резиденция.

Днес българите съжаляват, че са затрили находката, с която биха могли да привличат много туристи, посочва вестникът.
   
   
 Повече за Севтополис:

 Севтополис е най-известният обект под вода в българската археология - единственият цялостно проучен до момента тракийски град на българска територия. Той е не само уникален археологически и исторически обект, но и цяла съкровищница с данни за живота и бита на траките. Градът е разкрит и проучен между 1948 и 1954 г. при изграждането на язовир “Копринка” до Казанлък от екип под ръководството на проф. Димитър Димитров. Тогава той е напълно заснет и проучен, преди да остане на дъното на язовира.

 След дългогодишна работа в района, екипът от археолози се натъква на изумително откритие - останките на стар тракийски град. Така Севтополис става първият и единствен тракийски селищен център от градски тип у нас. Мястото, където е открит, бива разкопано напълно, заедно с три надгробни могили от неговия некропол. Установява се и името на града - Севтополис, име, което не се среща до сега.

Севтополис, създаден от тракийския владетел Севт III в сърцето на Казанлъшкия район, се развивал бързо като първостепенен политически, икономически и културен център, столица на Севтовата държава. Той е основан през 323 г. пр. н. е. и загива през 270 г. пр. н. е.

Археологическите разкопки показват, че градът се е състоял от едно укрепено селище, обхващащо площ от около 5 хка, и няколко предградия. Градът е строен върху развалините на укрепена царска резиденция и тракийско селище. Река Тунджа, наричана тогава Тонзус, обикаля от три страни града, разположен на надречна тераса. Опасвала го е крепостна стена, дълга 890 м. От две градски порти са тръгвали две широки главни улици, които в центъра се пресичали под прав ъгъл и оформяли голям градски площад със светилище на Дионис. В града живеели около 50 семейства на одриската аристокрация. Царската резиденция била в североизточния край на града. В двора й е открит надпис от канцеларията на Севт, написан на гръцки език и гласящ: "Този надпис да се изчука на две плочи и да се постави в Севтополис, в храма на Великите тракийски богове."

Дворецът на Севт III бил двуетажен, с фасада, дълга 40 м и богата украса. Сред многобройните помещения особено се отличавала обширна зала, разкошно украсена с многоцветна мазилка, наподобяваща мрамор.

Севтополис имал и много паметници на монументалната архитектура и изкуство - дворец-храм с богата вътрешна декорация, храм на Дионис и храм на Великите тракийски богове. 
 
Широкият замах на строителството свидетелства за високия икономически разцвет на Севтовата столица и за нейното нараснало политическо значение. По мнението на археолозите, в градоустройството на Севтополис личат принципите, характерни за устройството на гръцкия полис. В откритите останки на Севтополис личат и много специфики, коренно различаващи се от другите райони на Тракия - широката употреба на тухлата като строителен материал.

Оживените икономически и културни контакти на града с големите елинистически центрове на гръцкия свят и развитието на местни занаяти очертават Севтополис като най-значимия център на тракийската икономика и култура в Казанлъшкия район. Забелязват се много елементи от елинистическата култура, но в Севтополис същевременно са запазени и редица особености, характерни за самобитната тракийска култура.

Севт III бил и първият тракийски владетел, започнал да сече монети. При проучването на Севтополис са открити 2000 монети, като около 800 са на Севт. Освен това, археолозите са открили много луксозни старогръцки керамични съдове, украшения, фрагменти от каменни скулптури, амфори и др. /  http://sevtopolis.suhranibulgarskoto.org/bg_obekt.php/


последни в История:

ВАШИТЕ КОМЕНТАРИ
ДОБАВИ МНЕНИЕ

Petar Petrov , Varna city
05 Mar, 2009 | 02:27

Tova e nai - krasivoto i nai - neochakvanoto neshto , za koeto bih si pomislil che sashteetvuva - imenno tuk v Bulgaria.Shte stiskame palci silno , zashtoto tozi proekt shte bude edna golqma gordost za nashata strana i shte dokajem mnogo nesigurni i neqsni tvardeniq ... Puk i koi bqga ot edin dosta dobar prihod za stranata ni ,chrez poseshtaemostta na podvodniq grad, makar i nie - obiknovenite grajdani danakoplatci da ne vidim nishto ot tezi prihodi :) ...Vajnoto e da sme izvestni po celiq svqt s oshte edno krasivo Chudo v Bulgaria !!!

nas
28 Oct, 2008 | 13:32

san, нали разбираш, че тук има и инвеститорски интереси.
Такава "подводна" атракция ще събира много повече "наблюдатели" от известно количество камънак сред скалите на някоя студена планинска местност... Какво да се прави - пазарния принцип е въздесъщ :)

san
28 Oct, 2008 | 00:42


Za srednovekovnite zgradi niama sredstva i se rushat ruinite,a te za glupavi,podvodni proekti,struvashti mnogo pove4e se zagrijili.
Osven tova srednovekovnite sa dosta po-interesni kato zdania i arhitektura.


  Т Е М А  Н А  Д Е Н Я
  А К Ц Е Н Т И
Партньори:
© Copyright 2002-2024 Всички права запазени. При използване на информация от сайта позоваването с активен линк е задължително.