Факти, Анализи, Коментари
   24 Април 2024
За нас  •  Контакти  •  Реклама   
С П Р А В О Ч Н И К
Le Mоnde: България- една лъжа?
15 Февруари 2009
Политологът Франсоа Фризон- Рош, специалист за България, с анализ в неделния брой

Франсоа Фризон- Рош

Двайсет години след края на комунистическия режим и 2 години след влизането в ЕС България не е на висотата на очакванията, които предизвикваше сред партньорите си, посочва в анализ в неделния брой на парижкия „Льо Монд“ Франсоа Фризон-Рош.

Специалистът по България посочва, че след неотдавнашното съкращаване на присъединителни фондове заради измами, сега страната предизвиква такова безпокойство, че някои държави от ЕС споменават за въвеждането на предпазна клауза по отношение на правосъдието, предвидена в член 38 от Договора за присъединяване.

 От много години съдебната система, опора на всяка демокрация, е минирана от вихреща се криминализация на държавата и от корупция. Последният пример, който е известен като „аферата Борилски“, е илюстрация за това, изтъква авторът. Мартин Борилски, 24 годишен, студент 4-та година по право в Париж, е убит през юли 2000 г. в Париж с 93 удара с нож.
Въпреки събраните от френската полиция улики, предадени на българското правосъдие, заподозрените убийци – двама българи, които са успели да напуснат Франция, бяха оправдани от българския съд. Въпреки, че френските власти показаха голямо внимание към този случай, след 9 години краят му показа купено, гангренясало правосъдие.

Единият от двама обвиняеми, Георги Ж., е син на бивш високопоставен чиновник от образованието, който има голямо влияние в главния град на Черно море. Няма съмнение, че тази „присъда“ е отказ от правосъдие. Получена чрез корупция? Под заплаха?

 По повод изразеното „неразбиране“ от френския посланик по отношение на тази присъда, българският министър на правосъдието заяви пред телевизията, че съдебната система е „независима“.

Очевидно пълната безнаказаност, с която се ползват някои поради политически връзки и финансово влияние, е местна особеност. От много години сме свидетели на Балканите и в България по-специално, на феномена криминализация на държавата. Този феномен е най-опасната от проявите на икономическата престъпност и корупцията, които ЕС с основание посочва, се казва в статията.

 След падането на комунистическата „партия-държава“, държавният апарат – неговата администрация и правосъдна система - не е придобил способността да изпълнява регулаторните си функции и „доброто управление“.

Поради липса на политическа воля и квалифициран персонал, новите институции са използвани от групи, които се опитват да присвоят максимум ресурси. Не само парламентът, правителството, президентството, общините, Главната прокуратура, високите съдебни инстанции, полицията ... са засегнати, но също и политическите партии и медиите.

Бяха публикувани все още непълни списъци на многобройни хора заемащи отговорни постове във всички сектори, които в миналото са принадлежали към или са сътрудничили на службите на комунистическия режим. Някои висши представители на бившите служби за сигурност все още гравитират около властта по ефикасен начин.

 България е малка страна, нейните „елити“ са ограничени и във всеки сектор всеки познава всеки. Биографиите могат лесно да бъдат възстановени. Бивш американски посланик в София (Джеймс Пардю - бел. ред.) подчерта в язвителна забележка, че проблемът с организираната престъпност в България е, че е твърде добре организирана. Той правеше алюзия към връзките между бившата Държавна сигурност, разпусната в началото на прехода и главните управляващи на тези „икономически групи“ (произходът на чиито фондове оставя в недоумение всички западни експерти).

Два вида организирана престъпност съжителстват в България. Ако едната е създавана отдолу, управлявана от дребни гангстери и други дребни трафиканти от всякакъв вид, другата е организирана отгоре от образовани хора, добре информирани, които имат добри познанства в най-изгодни среди и разполагат с „портфейл от отношения“ в страните от бившето комунистическо пространство.

Първата група често се поставя в услуга на втората за извършване на долните си деяния. Всяка има своите кланове, своите сектори на привилегирована дейност, своето географско местоположение, етикет, и понякога се случва вълците между тях да се разкъсват помежду си.
Най-тежкото е, че от две десетилетия този малък елит на комунистическата номенклатура е успял да постави представителите на българската политическа власт под своя зависимост. Тя може да им влияе по такъв начин, че законодателните им решения да я притесняват възможно най-малко. Може да ги манипулира, даже да ги корумпира, за да печели време. Може да прибягва и до убийства, за да притесни конкурент, да уплаши антуражите или да „пренареди картите“, както се случи в края на 1996 с убийството пред дома му на бившия премиер Андрей Луканов (несъмнено твърде добре запознат с „финансовите ресурси“, разпръснати в чужбина от комунистическата партия) или през 2005 г., с убийството посред центъра на София на „банкера“ Емил Кюлев, близък приятел на действащия президент на републиката. Авторът споменава тук случаите Андрей Луканов и Емил Кюлев. Тези, които се опитват да разследват и да разкриват, в най-добрия случай са пребивани, като журналиста Огнян Стефанов.

Авторът на анализа споменава и случая с убийството на Георги Стоев и появата на книгата на Юрген Рот за организираната престъпност в България. Но в България, след няколко дни скандал мълчанието се завръща, безнаказаността продължава, изтъква Франсоа Фризон-Рош. Би било абсурдно и погрешно да кажем, че всички български отговорни лица са корумпирани, но мнозина се страхуват. Когато държавата се проваля, доминира законът на по-силния и, както казва една българска поговорка, „Преклонената главичка остра сабя не сече“.

 В този контекст българските власти - отляво и отдясно, сегашни и бъдещи, в състояние ли са да да дадат доказателство за политическа воля, както изисква ЕС? Не и в с сегашното състояние. Какво ще се случи тогава? Очевидно ще се дадат обещания на ЕС, дори ще се приемат по-добри закони, но няма да се прилагат или ще се прилагат зле. Няколко корупционни афери ще се избутат на преден план, за да разсеят общественото мнение, както например стигна до съд бившият директор на „Топлофикация“ София, хванат с ръце до лактите в меда.

 Освен няколко измамници с европейски фондове, и няколко съдии от по-нисък ранг ще играят ролята на изкупителни жертви. Остава само една надежда – това е Европа и в случая ще се предостави възможност, изборите за парламент. Противно на това, което се случва в Западна Европа, българското обществено мнение е в очакване на „повече Европа“. Докладът на Жак Баро, който наскоро бе публикуван, може да бъде ефикасен лост, за да се приложи електрошок преди тези избори. Ако нищо не се направи, ако Европа не отговори на исканията на общественото мнение, обещанията на властите, измъчени и в края на мандата, могат да минат за измама.


последни в Общество:

ВАШИТЕ КОМЕНТАРИ
ДОБАВИ МНЕНИЕ

Мутрев
21 Feb, 2009 | 14:58

Грешиш, бандитко !

Нашите се натискаха да влязат в европата единствено за да могат да си правят "дребните игрички спокойно"....

А народецът естествено.... им дава "допълнително" евровноските !!!

И се ядосва после дето не били получавали нищо от Европата..... заради нашите политически лидери-крадци !

( и няма кой да им каже дето.... това си е сценарий на Европата, за да може да се измъкне по-добре от кризата и с помощтта на българските вноски там..... ( криза, която не съществува в БГ......е... поне за българските еничери-национални уж лидери.....)

Бандитко
17 Feb, 2009 | 01:16

Та затова нашите се натискаха за ЕС. Да може и от техните фондове да крадат. И после пак гласувайте за комунистите- това изчадие дяволско.

Maria
17 Feb, 2009 | 00:19

Neznam do koga ste chakame komunisti4eskata mafia da se mahne ot Balgaria? Do togava ste giveem v zapadnite dargavi svobodno i kato beli hora, i vse pak Rodinata ste ni lipsva. Vapreki, 4e na zapad pravitelstvata se grigat za vseki 4ovek pootdelno da givee v komfort. Samo ne moga da razbera kak ima oste balgari v Balgaria, koito si misliat, 4e zapadnite dargavi sa im nalogili lo6 model na givot. Komunistite dobre sa im promili mozazite, a tova e dobre za upravliavastite, taka mnogo po dobre ste gi manipulirat i ograbvat do poslednata stotinka.

qq
16 Feb, 2009 | 23:26

Аз бих казал: България-един кенеф!

999
16 Feb, 2009 | 16:24

Еми, вече чакаме НАТО, начело с Пасито, да дойде на ни оправи, като сърбите или Ирак! А, Станишев ще е комисар на НАТО за България!

муспи
16 Feb, 2009 | 01:46

Все пак всичко това ни е наложено от запада, и по сценария е те да ни правят забележки, а нашите мутри да им отговарят вежливо.

istina
15 Feb, 2009 | 17:28

samo edno gospodina ot franzia ne e razbral. Komunisma ne si e otishal ot balgaria toi samo si e smenial imeto i prozaftiava. Taka che za kakvi promeni govorim. prosto vav balgaria vsichkite komunisti i dezata im se preimenuvaha na sozialisti kapitalisti turzi i ne znam kakvi za da se krade bez da te udriat prez razete i rezultata e nalize.

Бенджи
15 Feb, 2009 | 15:59

Демокрацията е поредната лъжа, параван, зад който силните ограбват по-слабите.

Паратрупър
15 Feb, 2009 | 15:58

Демокрация от позиция на силата дали е истинска демокрация?

hm...
15 Feb, 2009 | 15:46

a toa zaisat svin4o dali she spomene kak franzia blokira bulgaria i stana energien monopolist i izsmuka i ot bez tova zamrqlata bulgaria milqrdi evro?

Багратион Пети
15 Feb, 2009 | 15:35

Допълнение. Така стана и с нацистите след войната. Защо западните демокрации превербуваха военни престъпници? И дали военни престъпления са се извършвали само от едната страна на фронта? Неудобни въпроси. Ако говорим за ИСТИНСКА демокрация, трябва да има отговори и действия в правилната насока - загърбване на двойните стандарти и придържане към основните закони на демократичното развитие.

Багратион Пети
15 Feb, 2009 | 15:27

Европо! Америко! Като се договорихте с Горби за конвергенция на елитите, сега ще си сърбате попарата. Трябваше да се изчисти изоснови старата номенклатура и да се започне на чисто. А вие, скъпи партньори наши двуаршинни, се договорихте с червената буржоазия и сега се дерете защо имало сливане между престъпност и държава. Хайде холан!

emigrant
15 Feb, 2009 | 15:13

Bulgaristan e edna ***** dargava s ***** pravitelstva absolutni *****. NIKOGA NE BIH SE PRIBRAL V TAKAVA ***** DARGAVA TO NJMA DARGAVA
NO NJMA KAK DA J NAREKA:

zett
15 Feb, 2009 | 11:57

Както беше казал писателя Христо Калчев - Всяка държава си има мафия, само българската мафия си има държава !
Да живее България !


  Т Е М А  Н А  Д Е Н Я
  А К Ц Е Н Т И
Партньори:
© Copyright 2002-2024 Всички права запазени. При използване на информация от сайта позоваването с активен линк е задължително.