Факти, Анализи, Коментари
   24 Април 2024
За нас  •  Контакти  •  Реклама   
С П Р А В О Ч Н И К
Авалон  и легендата за завръщането на крал Артур (част първа)
През XII-ти век историкът Джефри Монмутски написва своята “История на кралство Британия”, където решава да помести и историята на келтския герой крал Артур....

Авалон и легендата за завръщането на крал Артур (част трета)
Цветан Бакърджиев - 18 Февруари 2005

Вероятна е хипотезата, че кръстът е изработен от монасите през 1190 г. и представлява част от голямата мистификация, създадена около образа на крал Артур.


Около образа на крал Артур съществуват много загадки.
     Оловният кръст, открит от монасите в Гластънбъри, също предизвиква доста съмнения в научните кръгове. Съществуват няколко различни варианта на надписа върху кръста, които обаче изчезват окончателно преди около двеста години. Съгласно първите описания, в надписа се упоминава не само крал Артур, но и неговата възлюбена лейди Гуинивър. През 1607 г. в труда си “Британия” историкът Уилям Кемдън отрича, че името на Гуинивър е изписано върху легендарния кръст.

     Вероятна е хипотезата, че кръстът е изработен от монасите през 1190 г. и представлява част от голямата мистификация, създадена около образа на крал Артур. Примитивният графичен характер на надписа сочи за далеч по-ранното му произхождение, което означава че той е автентичен, въпреки че отново не е изключена възможност за фалшифициране. Латинският вариант на името Артур (“Arturius”) през въпросния период вече е излязъл от употреба и се среща единствено в документи, запазени от VII век. Споровете в тази област продължават...

     По-нататъшната съдба на кръста е забулена в тайна. Известно е, че той се съхранява в манастира до неговото закриване, докато 200 г. по-рано е бил собственост на свещенодеец от събора в Уелз. Кръстът не е открит от съвременните изследователи, намерени са обаче доказателства за неговото реално съществуване.

     Самият манастир Гластънбъри представлява благоприятна среда за създаването на митове и легенди. В дохристиянските времена на скалистата площадка на хълма Гластънбъри се извършвали кървави езически ритуали. Разкопки водят до разкриването на християнски постройки, съществували преди появата на манастира Гластънбъри през 705 г.

     Счита се, че един от първите проповедници на Евангелието и основател на древни християнски църкви в Англия е Йосиф Аримафейски, ученик на Христос. С разрешението на Пилат, Йосиф сваля Учителя от Кръста, завива Го в плащеница и с почести Го погребва в гробница. Според някои исторически документи, по-късно Йосиф се присъединява към братството на Гластънбъри.



Oще статии по темата:
Авалон и легендата за завръщането на крал Артур (част втора)
През 1827 г. крал Едуард I заповядва костите на Артур да бъдат извадени и изложени на публично място като свидетелство за безвъзвратната кончина на легендарния герой....

последни в История:

ВАШИТЕ КОМЕНТАРИ
ДОБАВИ МНЕНИЕ

fatme
08 Feb, 2011 | 16:42

Ima mnogo zagatki okolo Avalon i kral Artur, no kakva e istinata nikoi ne moje da dade otgovor. Fakt e obache, che kolkoto po-golqma e misteriqtq, tolkova e po-interesna istoriqtq, ako zagatkite ne bqhq tolkova mnogo nikoi ne bi se interesuval ot Avalon i Artur.

Avalonia
28 Nov, 2005 | 17:34

Istinata e mnogo po-razlichna i dosta intriguvashta.

Alex
14 Jul, 2005 | 21:57

Tova zvu4i dosta hipoteti4no i mislq 4e i malko dete suvsem uspe6no moge da su4ini takava istoriq.Spored men ima istina no tq ne e tazi:)

mai4eto
23 Apr, 2005 | 19:20

Hubavo e, no dali e istina, a ne prosto porednata izmislica?

to4ka
05 Apr, 2005 | 19:08

mi mnogo e hudavo!


  Т Е М А  Н А  Д Е Н Я
  А К Ц Е Н Т И
Партньори:
© Copyright 2002-2024 Всички права запазени. При използване на информация от сайта позоваването с активен линк е задължително.