20 Април 2024
Испания световен шампион!
12 Юли 2010
След Европа "Ла Фурия" покори и света. На финала Испания победи Холандия с 1:0 в края на второто продължение на мача

Испания спечели Световното първенство по футбол в ЮАР, след като победи Холандия с 1:0. Срещата се игра на стадион “Сокър Сити” в Йоханесбург.

Холандия и Испания изиграха един интересен и атрактивен мач изпълнен с красиви положения и пред двете врати. Голът падна едва в края на второто продължение. Блестящите прояви на двамата вратари не позволиха резултата да бъде открит през редовното време. Като цяло мача беше доста нервен.

Още в 5-та минута Серхио Рамос пропусна първото сериозно положение за Испания. 6 минути по-късно, отново той не можа да открие резултата. В 18-та минута пък снайдер пропусна за Холандия. Последва игра с повече едноборства в центъра на терена. Последваха пропуски на Матайсен в 37-та минута и Ариен Робен в самия край на полувремето.

През втората част играта не се промени много. Отново Робен пропусна няколко изгодни положения. Последва разочарование за Давид Вия, който не можа да преодлее Стелекенбург от два метра. До края на редовното време испанците натиснаха съперника, а холандците отговаряха с остри контраатаки.

Продълженията продължиха по същия начин. Определено по активен беше отбора на Испания. Играта беше много нервна и полседваха редица жълти картони. В 110-та минута Джони Хейтинга бе изгонен от терена след втори жълт картон.

Мачът вървеше към дузпи, когато в 117-та минута защитата на Холандия се пропука. Иниеста получи топка вдясно от вратаря и с перфектно воле го “разстреля” – 1:0.

По този начин Испания се нареди сред отборите спечелили титла от Световно първенство.

Холандия - Испания 0:1

Голмайстор: 0:1 Андрес Иниеста 117 мин

стадион: "Сокър Сити", Йоханесбург

Съдия: Хауърд Уеб (Англия)
Жълти картони: Робин ван Перси (Хол) - 15 мин, Карлес Пуйол (Исп) - 17 мин, Марк ван Бомел (Хол) - 22 мин, Серхио Рамос (Исп) - 23 мин, Найджъл де Йонг (Хол) - 28 мин, Джовани ван Бронкхорст (Хол) - 54 мин, Джони Хейтинга (Хол) - 57 мин, Йоан Капдевиля (Исп) - 67 мин, Ариен Робен (Хол) - 84 мин, Джони Хейтинга (Хол) - 110 мин, Грегори дер Виел (Хол) - 111 мин, Йорис Матайсен (Хол) - 117 мин, Андрес Иниеста (Исп) - 117 мин, Хесус Ернандес (Исп) - 120 мин.
Червен картон: Джони Хейтинга (Хол) - 110 мин.

Състави:

Холандия: Маартен Стекелленбург, Грегори ван дер Виел, Джони Хейтинга, Йорис Матайсен, Джовани ван Бронкхорст (105, Едсон Браафхайд), Марк ван Бомел, Найджъл де Йонг (99, Рафаел ван дер Ваарт), Ариен Робен, Уесли Снайдер, Дирк Кайт (71 Елейро Елиа), Робин ван Перси

Испания: Икер Касияс, Серхио Рамос, Жерард Пике, Карлес Пуйол, Йоан Капдевиля, Серхио Бускетс, Хаби Алонсо (87, Франсеск Фабрегас), Андрес Иниеста, Хави Ернандес, Педро Родригес (60, Хесус Навас), Давид Вия (106, Фернандо Торес).