Факти, Анализи, Коментари
   20 Април 2024
 У нас    Пловдив    Бизнес    Туризъм   
За нас  •  Контакти  •  Реклама   
С П Р А В О Ч Н И К
Амнести Интернешънъл: Насилието в България е насочени главно към роми, чужденци, мюсюлмани и гейове
13 Май 2011
Това е един от изводите на Амнести Интернешънъл за състоянието на човешките права в България

Ромите в България много често са ставали жертва на дискриминация, а законовата рамка за защита на това етническо малцинство срещу дискриминация е недостатъчна, се казва в доклад на Амнести Интернешънъл за състоянието на човешките права в България.

В доклада се посочва, че през април Министерският съвет е внесъл в парламента проект за промяна на закона за защита от дискриминация. Текстът предлага да се намали от девет на пет броят на членовете на Комисията за равнопоставеност, която отговаря за прилагането на антидискриминационното законодателство и за разглеждане на искове на частни лица. Според организацията тези мерки сериозно застрашават защитата от дискриминация. "Амнести Интернешънъл" припомня, че през март Европейският съд по правата на човека е заключил, че България е нарушила забраната за дискриминация и правото на справедлив процес. През 2005 г. окръжен съд в България е осъдил ромка, призната за виновна за измама, на затвор при строг режим, въпреки препоръката на прокуратурата за условна присъда. Съдът счел, че за малцинствените групи условните присъди не се възприемат като наказание. Европейският съд по човешките права счел, че тази обосновка означава различно отношение заради етническата принадлежност на ищцата.

Организацията посочва също принудителното експулсиране на около 200 роми и разрушаването на жилищата им през 2009 г., след като властите в Бургас наредили през януари сриването с булдозер на 20 жилища. През април ромски катун в софийския квартал Връбница бил разрушен при операция, определена от местните власти като "пролетно почистване". Организацията изразява сериозно безпокойство относно начинът, по който се отглеждат децата в сиропиталищата и от неправомерното насилие. Тя се позовава на доклад на Хелзинкския комитет в България, изготвен съвместно с прокуратурата, според който 238 деца са починали в сиропиталища между 2000 и 2010 г. Причините за смъртта на децата варират от хронично недохранване до насилие, небрежност, обща деградация на физическото състояние, инфекции, измръзване и пневмония. Според неправителствената организация голяма част от смъртните случаи е можело да бъдат предотвратени.

"Амнести" посочва още, че неправомерната употреба на сила и на огнестрелно оръжие от страна на полицията в България остава обичайна практика и в повечето случаи не се наказва. Организацията припомня, че през януари Върховният касационен съд е отменил присъдите на петима полицаи, които първоначално били осъдени на общо 82 години затвор заради това, че пребили до смърт Ангел Димитров през 2005 г. Съдът върна делото във Военния апелативен съд заради нарушаване на процедурата и заради това, че точната причина за смъртта не е била коректно установена. През ноември Апелативният съд намали наполовина първоначалните присъди. През юли Европейският съд по правата на човека постанови, че правото на живот на Ганчо Вачков, който бил смъртно ранен с куршум в главата при опит на полицията да го задържи на 6 юли 1999 г. в София, е било нарушено. "Амнести" обръща внимание на расисткото насилие и на злоупотребите при екстрадирането на чужди граждани. Организацията посочва, че през юни редица неправителствени организации са сигнализирали за увеличаване на проявите на агресия от страна на крайно десни групи, а полицията и правителството не са предприели ответни мерки.

Проявите на насилие са насочени главно към роми, чужденци, мюсюлмани, гейове, лесбийки, бисексуални и транссексуални. "Амнести Интернешънъл" припомня случая на 6 юни 2010 г., когато четирима младежи бяха пребити в трамвай от двадесетина маскирани мъже, сами определящи се като неонацисти. Само шестима от агресорите бяха арестувани. /БГНЕС


последни в У нас:

ВАШИТЕ КОМЕНТАРИ
ДОБАВИ МНЕНИЕ


  Т Е М А  Н А  Д Е Н Я
  А К Ц Е Н Т И
Партньори:
© Copyright 2002-2024 Всички права запазени. При използване на информация от сайта позоваването с активен линк е задължително.